Jak zrozumieć świat kryptowalut? ーPoznaj Słownik Niezależnego Inwestora
Jak tu wejść na wyższy poziom, skoro nie rozumiem, o czym mówią znawcy?
No właśnie.
Kiedy wchodzimy w nowy dla nas obszar tematów, najczęściej od razu napotykamy pierwszą przeszkodę: wszyscy eksperci mówią niezrozumiałym dla laików językiem. Dla nich to język branżowy, fachowy, dla nas ー mowa-trawa, puste słowa.
Dlatego tutaj zgromadziliśmy dla Ciebie najczęściej używane “trudne słowa” w świecie krypto. To nie są książkowe definicje. Każde wyjaśnienie opracowaliśmy tak, by było jak najprostsze i jak najłatwiejsze do zrozumienia.
Zapoznaj się z nimi, dzięki temu od razu wejdziesz na wyższy poziom i łatwiej Ci będzie poruszać się w świecie krypto. A potem wracaj tu tak często, jak potrzebujesz, czyli do momentu aż wszystko będzie dla Ciebie jasne.
Powodzenia!
A
Adres Bitcoin ─ jest podobny do adresu fizycznego, e-mail lub numeru rachunku bankowego. Jest to informacja, którą trzeba podać, by ktoś przysłał Ci płatność za pomocą Bitcoin. Adres Bitcoin jest unikalnym ciągiem, składającym się z 25 – 34 cyfr i znaków, który identyfikuje użytkownika sieci Bitcoin. Posiadacz bitcoinów do każdej płatności może używać osobnego adresu.
Altcoiny ─ (altcoins, alternatywne kryptowaluty). Bitcoin jest pierwszą kryptowalutą, jaka powstała na świecie. Altcoiny powstały w odpowiedzi na jego sukces lub są jego kopią. Altcoiny mogą się różnić od Bitcoina na wiele sposobów. Niektóre mają inny model ekonomiczny lub inną metodę dystrybucji monet. Stosują też różne algorytmy sprawdzania poprawności pracy. Kilka altcoinów oferuje bardziej wszechstronny język programowania do tworzenia aplikacji, a jeszcze inne oferują większą prywatność w porównaniu z Bitcoinem. Są też altcoiny, które służą bardzo specyficznym, niepieniężnym przypadkom użycia, takim jak rejestr nazw domen lub wskaźniki przechowywania danych. Wiele altcoinów ma spełniać tę samą funkcję co Bitcoin, z mniejszymi lub większymi zmianami, jest jednak bardzo duża ilość projektów, których zastosowanie jest całkiem inne, np.:
- cyfrowa, zdecentralizowana platforma do tworzenia dApps lub Smart Contracts, np. Etherum, podobnych projektów jest ponad 600
- exchange tokens, tokeny tworzone przez giełdy kryptowalutowe do rozliczania płatności prowizji, np. Binance Coin, podobnych projektów jest ponad 130
- stablecoin, stworzone na potrzeby handlu na giełdach, mają mieć stabilną wartość odpowiadającą $, £, uncji złota, srebra, np. Tether, podobnych tokenów jest około 20
- IoT, nowy internet, np. Golem, podobnych projektów jest ponad 40
- AI, sztuczna inteligencja, m.in. Fetch AI około 60 projektów oraz wiele innych.
- DeFI, zdecentralizowane finanse około 100 projektów
Notowania kryptowalut (czyli Bitcoina i altcoinów) znajdziesz w tzw. market cap np. coinpaprica.com i innych. Stale też powstają nowe altcoiny.
Najpopularniejsze altcoiny znajdziesz zawsze na górze marketcapu, bo o ich popularności i miejscu w tym rankingu w głównej mierze decyduje wycena oraz kapitalizacja rynkowa.
Atak 51% ─ potencjalny atak na sieć blockchain, np. na Bitcoin lub Ethereum, w którym pojedynczy podmiot lub organizacja zyskuje taką moc, aby kontrolować większość mocy obliczeniowej obecnej w całej sieci. Może to doprowadzić do częściowego zakłócenia działalności sieci lub nawet przejęcia jej i wykorzystania jej do własnych celów.
ATH ─ to skrót od angielskiego określenia all time high. ATH to najwyższa wartość wszech czasów, jaką dane aktywo osiągnęło w swojej historii, nowe historyczne maksimum ceny. W żargonie społeczności kryptowalut, osiągnięcie ATH znacznie wyższego od poprzednich określa się mianem To the moon lub po prostu moonem (z ang. moon – księżyc).
Analiza techniczna ─ jest narzędziem, wykorzystywanym do oceny papierów wartościowych, walut czy kryptowalut i prognozowania ich przyszłych ruchów na podstawie statystyk zebranych z przeszłości. W analizie technicznej nie bierze się pod uwagę wewnętrznej wartości aktywów, w tym przypadku analitycy koncentrują się na wykresach zmian cen.
Analiza fundamentalna ─ metoda oceny projektów kryptowalutowych w celu określenia ich wewnętrznej wartości. Analitycy biorą tu pod uwagę różne powiązane czynniki ekonomiczne, finansowe i inne. Analiza fundamentalna skupia się na znalezieniu odpowiedzi na pytania:
- Czy w świecie realnym istnieje problem, który dany projekt próbuje rozwiązać?
- Czy proponowane przez twórców tego projektu rozwiązanie rzeczywiście poprawia rozwiązuje ten problem?
- Czy waluta dołączona do tego projektu zapewni funkcjonalność, którą może dostarczyć tylko kryptowaluta?
- Czy korzystne jest w tym przypadku zastosowanie kryptowaluty dla tego rozwiązania?
- Czy twórcy projektu mają już istniejące firmy, aplikacje lub produkty, które można przejrzeć, a jeśli tak, to czy są dobre?
B
Bańka (spekulacyjna) ─ sytuacja na giełdzie, gdy ceny aktywów gwałtownie rosną. Inwestorzy, zachęceni potencjalną okazją, kupują więcej, co napędza wzrost ceny. Stan taki ma charakter przejściowy i najczęściej kończy się tak zwanym pęknięciem bańki, czyli gwałtowną przeceną akcji.
Bessa ─ długotrwały trend spadkowy cen na rynkach finansowych. Jej przeciwieństwem jest hossa.
Bit ─ to powszechnie stosowana podjednostka Bitcoina – 1,000,000 bitów równych jest 1 bitcoinowi (BTC lub ₿). Jednostka ta jest na ogół wygodniejsza do wyceny napiwków, towarów i usług.
Bitcoin ─ to zdecentralizowana sieć płatności oraz kryptowaluta oparta o siec peer-to-peer, która działa w oparciu o zestaw kodów obliczeniowych. Bitcoin jest pierwszą kryptowalutą opartą na technologii blockchain. Został uruchomiony w 2009 roku i nadal pozostaje najpopularniejszy i najbardziej wartościowy. Za jego powstaniem stoi Satoshi Nakamoto, ale do dziś nie wiadomo, kto kryje się pod tym pseudonimem, i czy stoi za tym jedna osoba, czy grupa ludzi.
BTC to waluta zdecentralizowana czyli bez naczelnej instytucji, odpowiedzialnej za emisję, niezależna od banków, rządów i innych organizacji. Jest walutą cyfrową i działa dzięki sieci P2P, czyli jest utrzymywana przez wspólnotę, w której każdy ma te same prawa i przywileje. Mimo że każdy w tej sieci jest anonimowy, wszystkie działania są w pełni transparentne i widoczne. Bitcoin posiada otwarty kod źródłowy (ang.: open source), dzięki czemu, każdy w dowolnej chwili może zobaczyć jak działa. Oczywiście wymaga to sporej wiedzy z zakresu technologii informacyjnych. Wszelkie zmiany dokonywane w protokole Bitcoina muszą zostać zatwierdzone demokratycznie przez odpowiednią ilość użytkowników sieci. Wobec tego obecnie nawet Satoshi Nakamoto, gdyby chciał wprowadzić zmiany, niewiele by zdziałał bez poparcia społeczności.
Bitcoin jest wyrażony w postaci ciągu znaków, a transfer odbywa się pomiędzy adresami użytkowników sieci bitcoin. Do zatwierdzania transakcji są używane kody (klucze) prywatne. Dane na temat wykonanych transakcji, są zapisywane w tzw. blokach. Przetwarzaniem bloków z nowymi operacjami, zajmują się tzw. górnicy. W zamian za dostarczanie odpowiedniej mocy obliczeniowej komputerów, takie osoby otrzymują w nagrodę wykopane jednostki kryptowaluty.
Maksymalna i całkowita ilość bitcoinów, które mogą istnieć, wynosi 21 milionów. To ograniczenie powoduje, że Bitcoin nie podlega inflacji. Liczba bitcoinów w obiegu zmienia się co 10 minut, gdy wydobywane są nowe bloki. Wydobywa się średnio 144 bloki dziennie, a na blok przypada 6,25 bitcoinów. 144 x 6,25 to 900, czyli średnia liczba nowych bitcoinów wydobywanych dziennie. Liczba ta zmienia się z każdym halvingiem.
Blockchain ─ jest niezaprzeczalnie genialnym wynalazkiem – pomysłem osoby, lub grupy osób znanych pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Pierwszym zastosowaniem technologii blockchain było uruchomienie kryptowaluty Bitcoin w 2009 roku. Blockchain lub łańcuch bloków (czasem też łańcuch blokowy) – zdecentralizowana i rozproszona baza danych w modelu open source w sieci internetowej o architekturze peer-to-peer (P2P) bez centralnych komputerów i niemająca scentralizowanego miejsca przechowywania danych. Służy ona do księgowania poszczególnych transakcji, płatności lub zapisów księgowych i jest zakodowana za pomocą algorytmów kryptograficznych. Technologia może być wykorzystywana do tworzenia aplikacji blockchain, takich jak sieci społecznościowe, komunikatory, gry, giełdy, platformy pamięci masowej, systemy głosowania, rynki prognozowania, sklepy internetowe, zdecentralizowane finanse i wiele innych. W tym sensie jest podobny do Internetu, dlatego można spotkać się z określaniem „Internet 3.0”.
Broker ─ pośredniczy w nabywaniu i zbywaniu na rynku finansowym bądź kapitałowym papierów wartościowych lub innych walorów na rachunek swoich klientów.
Bull market ─ patrz: Rynek i jego rodzaje.
Bull run ─ sytuacja na giełdzie tuż przed zwyżką cen. Najczęściej zwiastuje to początek hossy.
Byk ─ patrz: Rynek i jego rodzaje.
C
Czarny łabędź ─ ekstremalnie rzadkie zjawisko, spopularyzowany przez książkę Nassima Nicholasa Taleba o tym samym tytule.
D
dApps ─ zdecentralizowane aplikacje, czyli aplikacje działające w rozproszonym systemie komputerowym, tworzone w oparciu o technologię blockchain. Ich kod jest powszechnie dostępny. W tym rozumieniu Bitcoin lub Ethereum to dAppsy, przy czym Ethereum lepiej byłoby określić mianem platformy do tworzenia dAppsów. Zdecentralizowana aplikacja działa jak publiczna baza danych, a do napędzania jej są używane tokeny kryptowaluty na której została zbudowana.
DeFi ─ to skrót od Decentralized Finance – zdecentralizowane finanse. Główną zaletą DeFi jest to, że zapewnia kontrolę nad własnymi środkami: bezpiecznie przechowywać, handlować oraz inwestować w aktywa oparte na blockchainie. Ponadto zapewnia tę kontrolę niezależnie od miejsca, gdzie przebywa inwestor pod warunkiem, że ma dostęp do internetu.
Dźwignia, inaczej lewar ─ kapitał dostarczony przez brokera w celu zwiększenia wielkości pozycji otwieranych przez klienta.
F
Fiat ─ waluty fiducjarne, czyli pieniądze, które nie mają oparcia w dobrach materialnych, np. w kruszcach. Wartość waluty fiducjarnej bierze się z regulacji prawnych. Inaczej mówiąc są to waluty narodowe, dopuszczone w danym kraju jako legalny środek płatniczy i regulowane przez instytucje państwowe. Zatem wartość pieniądza fiducjarnego opiera się na zaufaniu do emitenta.
FOMO ─ ,,Fear of missing out” – strach przed tym, że ominie nas ważne wydarzenie, informacja. To choroba cywilizacyjna, która sprawia, że wielu z nas sięga po smartfona i sprawdza swoje media społecznościowe zaraz po przebudzeniu. W odniesieniu do giełdy i inwestorów oznacza strach przed tym, że nie zdążymy zakupić aktywów przed jej szybkim wzrostem ceny i często prowadzi do tego, że inwestorzy kupują dany walor po cenach zawyżonych, np. pod koniec hossy, i naraża inwestorów na ryzyko strat.
Fork ─ rozwidlenie lub podział łańcucha blockchain. Może ono być przypadkowe lub zamierzone. Te pierwsze forki wynikają z tego, że w tej samej chwili górnicy wydobywają dwa różne bloki, ale taki rodzaj forków nie ma charakteru stałego. Te świadome służą np. dodaniu nowych fukcji dla zwiększenia funkcjonalności sieci. Istnieje ponad 100 forków Bitcoina, spośród których ponad 70 jest uważanych za aktywne projekty, przypisywane posiadaczom Bitcoina. Pozostałe to takie, które albo są uważane za historyczne i niemające znaczenia, albo powstały w ich wyniku altcoiny. Do forków BTC należą m.in.: Bitcoin Faith, UnitedBitcoin, Bitcoin Clashic, Bitcoin Cash.
FUD ─ ,,Fear uncertainty doubt” – działania “dużych ryb”, które podejmują w celu wzbudzenia zwątpienia u potencjalnych inwestorów. Utrata wiary w projekt lub w dalszy wzrost kursu prowadzi do tego, że mniejsi inwestorzy zaczynają wyprzedawać swoje aktywa.
ciąg dalszy nastąpi 🙂