Kryptowaluty wydają się być drogą przyszłości. Dają one zdecentralizowaną wolność zarówno chciwym rządom, jak i poręcznym korporacjom finansowym gotowym oraz chętnym do zabrania ciężko zarobionych pieniędzy części społeczeństwa. Chociaż wśród entuzjastów kryptografii jest to powszechne przekonanie, ci sami użytkownicy używają scentralizowanych platform, by trzymać swoje kryptowaluty. Nie może to być bank, który utrzymuje ich fundusze, ale fundusze te są nadal przetrzymywane, tylko teraz przez właścicieli giełdy. Dodatkowym zagrożeniem dla tych scentralizowanych giełd są hakerzy. Naruszenia bezpieczeństwa zostały zgłoszone przez wiele znanych giełd, w tym Bitfinex czy nawet NiceHash.

Wraz z rosnącą popularnością krypto, podobnie jak i potrzebą posiadania bezpiecznej zdecentralizowanej metody konwersji waluty fiat na krypto (i odwrotnie), Blockchain wydaje się być całkowicie zdecentralizowany i pozwoli użytkownikom na pełną kontrolę nad tym, co dzieje się z ich funduszami.

Dobrym produktem ubocznym łańcucha blokowego Ethereum i niezbędnym w oferowaniu tego rozwiązania są smart contracty. Umowy te automatycznie zwalniają płatność po spełnieniu określonych wcześniej warunków. Jest to z pewnością doskonała opcja dla firm, która usprawnia tradycyjny proces zawierania umów papierowych. Jednak jest to także świetny sposób na proste „handlowanie” kryptografią. Możesz stworzyć „smart” umowę między tobą a sprzedawcą, niekoniecznie korzystając ze scentralizowanej wymiany.

Kontrakty te są również wykorzystywane przez wiele start-upów w swoich ICO. Przedsiębiorcy ci oferują tokeny inwestorom, którzy następnie wymieniają te żetony na giełdzie kryptowallutowej

Istnieje wiele platform, które obecnie pracują nad stworzeniem inteligentnego systemu opartego na umowach, w którym przedsiębiorcy mogą dokonywać transakcji w zdecentralizowanym otoczeniu. Nie byłoby potrzeby wymiany, ponieważ inteligentna umowa zakończy udaną transakcję. EtherDelta jest jedną z tych platform i stanowi około 4% wszystkich transakcji Ethereum.

Jednak zcentralizowana platforma ma pewne wady między innymi takie, że jest wyjątkowo nieprzyjazna dla użytkownika. Ma również wolniejszą prędkość operacyjną i słabe punkty bezpieczeństwa.

Główną wadą jest jednak skalowalność. Przykładem są CryptoKittie gra, która wykorzystuje smart contract. Większość ludzi, prawdopodobnie włączając w to zespół Ethereum, nie przewidywała, jak popularna będzie gra. Tak bardzo popularny, że w istocie rozbiła sieć Ethereum.

Will Warren, współzałożyciel i CEO firmy 0x, oświadczył, że nawet jeśli nie jest to przez blockchain Ethereum, pojawi się nowa technologia, która zasili „globalnie dostępną sieć finansową”. W takim przypadku niezbędne będą zdecentralizowane wymiany. Ox, zgodnie z ich witryną to „otwarty, bez uprawnień protokół umożliwiający wymianę tokenów ERC20 na blockchain Ethereum”.

Więc tak, to ma sens, że kryptowaluty powinny być sprzedawane w zdecentralizowanym środowisku, ale tylko wtedy, gdy społeczeństwo crypto będzie w stanie poradzić sobie z przyjęciem wirtualnych walut.(

Podziel się: