OneCoin, który od dawna był uznawany za schemat ponzi przez społeczność kryptowalut i coraz większą liczbę rządów (w tym Indie i Niemcy), został ostatnio ogłoszony przez władze włoskie systemem ponzi i ukarany grzywną w wysokości 3 milionów USD.

Władze włoskie poinformowały lokalne gazety, a w tym Le Repubblica partnera medialnego Bloomberg, że sankcje zostały nałożone na wszystkie oddziały OneCoin w Europie. Sieć OneLife, główny operator sieci OneCoin, została ukarana grzywną za 2 miliony euro, a reszta organizacji została również ukarana grzywną w wysokości 630 000 euro.

Repubblica podkreśliła ponadto, że włoskie władze odkryły, że OneCoin ma ponzi charakter, gdy zorientowali się, że OneCoin ułatwia inwestycje od nowych inwestorów obiecujących nierealistyczne zyski. Z tego podobnego powodu OneCoin został zamknięty i zbanowany w Indiach, Niemczech i Korei Południowej.

W kwietniu Starszy Inspektor Policji Shivaji Awate z Ofensywa ekonomicznego Wing II ujawnił, że indyjskie organy ścigania przejęły rachunki bankowe operatorów OneCoin w Indiach. Awate stwierdził:

„Żadne z kont nie zostało zarejestrowane pod nazwą Jedna Moneta. Ale inwestorzy przekazali nam szczegóły rachunków bankowych, na które wpłacili pieniądze, i dlatego przejęliśmy rachunki bankowe: Poprosiliśmy o szczegóły KYC rachunków bankowych, i dopiero wtedy mogliśmy potwierdzić czy te rachunki były używane wyłącznie do schematu „Jedna Moneta” „

Wcześniej uznani programiści, w tym Bjorn Bjercke, opisywali OneCoin jako kreację z rozbitymi monetami opartą na backendach SQL. Bjercke, któremu zaproponowano stanowisko w firmie za 2,5 miliona dolarów rocznej pensji, odrzucił ofertę OneCoin po odkryciu, że tak zwana „sieć blockchain” OneCoin nie obejmowała technologii blockchain. W rzeczywistości Bjercke ujawnił, że jest oparty na scentralizowanej bazie danych i ma działać jako system ponzi.

Początkowo Bjercke otrzymał informację, że zaoferowano mu stanowisko w firmie technologicznej o stałej pensji w wysokości 2,5 miliona dolarów. Jednak niemal natychmiast po otrzymaniu oferty Bjercke nabrała podejrzeń co do nieuzasadnionej rocznej pensji i poprosiła agencję o ujawnienie nazwy firmy. Gdy Bjercke dowiedział się, że jest to stanowisko kierownicze w OneCoin, zaproponowano mu, odmówił, opisując to jako oszustwo.

BehindMLM, który ułatwił ekskluzywny wywiad z Bjercke, również zauważył:

„W kategoriach laika OneCoin nie posiadający prawdziwego blockchaina, jednoznacznie dowodzi, że wszystko z czym mają do czynienia to generowane przez skrypt punkty Ponzi. Inwestujesz pieniądze, OneCoin rejestruje odpowiednią ilość OneCoins w swojej bazie danych SQL i kiedy wypłacasz swój OneCoin (w oparciu o ustaloną przez siebie wartość) wypłacasz następnie zainwestowane pieniądze. „

Podziel się: